КП «Кривбасводоканал» роз’яснює вимоги щодо необхідності переносу приладів обліку води за межі земельної ділянки.

Позиція підприємства базується виключно на засадах діючого законодавства України, яке зобов’язує водоканал проводити відповідну роботу. Адже дотримання підприємствами, які надають послуги з централізованого водопостачання та водовідведення нормативно-правових актів  суворо контролюються Національною Комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). І тут доречно привести вимоги Постанови Нацкомісії №307 від 22.03.2017 року, в якій прописано, що невід’ємною частиною належного провадження господарської діяльності нашим підприємством є наявність ліцензії та неухильне і беззаперечне дотримання відповідних ліцензійних умов. Безпосередньо у  пункту 2.2 Ліцензійних умовах прописано «надавати послуги з централізованого водопостачання за наявності приладів обліку в кожній точці розподілу послуг, які відповідають вимогам Технічного регламенту засобів вимірювальної техніки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2016 року №163».

Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності», зокрема положеннями ст. 16 визначено, що підставою для прийняття рішення про анулювання ліцензії може бути невиконання вимог контролюючого органу щодо усунення відповідних порушень ліцензійних умов.

Тобто, Кривбасводоканал має проводити свою діяльність виключно при виконанні вичерпного переліку умов, зокрема за наявності встановлених приладів обліку в кожній точці розподілу послуг.

Слід згадати й ч.2 ст.3 Закону України “Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання”, де сказано, що забороняється приєднання житлових і нежитлових будівель до зовнішніх інженерних мереж без оснащення таких будівель вузлами комерційного обліку відповідних комунальних послуг відповідно до вимог цього Закону. Такими вузлами обліку обладнуються усі вводи зовнішніх інженерних мереж у будівлі, крім випадків, передбачених цим Законом. Місце встановлення вузла комерційного обліку визначається відповідно до будівельних норм і правил. Для споживача комунальних послуг, якому комунальна послуга постачається для групи нежитлових будівель та/або споруд, що є єдиним майновим комплексом, зовнішніми інженерними мережами, що належать споживачу, вузол комерційного обліку встановлюється на межі майнової належності в кожній точці приєднання до зовнішніх інженерних мереж.

Вузли обліку мають бути розташовані на водопровідній мережі Споживача, а саме на межі балансової належності мереж Виробника (КП «Кривбасводоканал») та Споживача. В свою чергу межею балансової належності  є існуюча або запроектована точка з’єднання водопровідних мереж Виробника та Споживача.

Мінрегіон виклав у новій редакції Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України.

Ці Правила є обов’язковими для всіх споживачів, які отримують послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, та суб’єктів господарювання, що провадять господарську діяльність у сфері централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення та мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об’єкти, системи централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, і з якими суб’єктом господарювання укладено договір на отримання послуг з централізованого водопостачання та/або централізованого водовідведення (далі – виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення), замовників послуг з централізованого водопостачання та водовідведення. Згідно абзців 3 та 11, п.2, ІV розділу Правил, приєднання до систем централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення, здійснене із порушенням наданих виконавцем послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення технічних умов, вважається самовільним, а споживачі, у яких виявлено порушення, відповідно до цього пункту підлягають відключенню від системи централізованого питного водопостачання та/або централізованого водовідведення, а витрати на від’єднання/приєднання оплачуються цими споживачами.

Договірні відносини між виконавцем послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення та споживачем здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів «Про питну воду та питне водопостачання», «Про водовідведення та очищення стічних вод», «Про житлово-комунальні послуги» та «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання».

Усі дії водоканалу не виходять за рамки діючого законодавства, яке покладає обов’язки і на споживачів.